Kultúrséta Pécsett, Leonardo nyomában

Pécs a kétezer éves örökségeinek, híres múzeumainak, gazdag művészeti életének, mediterrán éghajlatának és nem utolsósorban a környék kiváló borainak köszönhetően Magyarország egyik legvonzóbb kirándulási célpontja. A város az utóbbi években látványos fejlődésen, kulturális értékváltáson ment át, és a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa projektnek köszönhetően gazdagodott olyan különleges és világszínvonalú létesítményekkel, mint a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont, a Kodály Központ és a gyönyörű Zsolnay Kulturális Negyed. 2014-ben újabb attrakcióval bővült Pécs látnivalóinak sora, ugyanis április 15-én, Leonardo da Vinci születésnapján, minden idők legnagyobb Leonardo-tárlata nyitotta meg kapuit a pécsi Janus Pannonius Múzeumban.

Ha nem is eredetiben, de képen biztosan látta már a Kedves Olvasó Mona Lisa festményét vagy Az utolsó vacsora című művét. De azt vajon tudja-e, hogy Az utolsó vacsora alkotását Leonardo minden részletre, mozdulatra kiterjedően előre megtervezte, többek között a perspektívát és a térbeli elrendezését is, amely a helyiségbe érkező fények időbeli előre haladtával mindig kicsit más képet mutatott? És arról hallott-e már, hogy a Vitruvius-tanulmány emberi arányokról alkotott legtökéletesebb mű, amely a mai napig az emberi ábrázolás és a művészeti anatómia alapja az egész világon? És azt tudja-e, hogy Leonardo da Vinci balkezes volt, és valószínűleg ezzel függ össze híres tükörírásának megalkotása is? És azt tudta, hogy azt vallotta a művész: a festészet a legmagasabb rendű tudomány, amellyel a legtökéletesebb alkotást lehet létrehozni?

Nos, ha nem, ezeket is mind megtudhatja a pécsi Leonardo, a reneszánsz zseni című tárlat minden idők legátfogóbb Leonardo-kiállításán, mely a polihisztor mérnöki és tudományos munkásságáról ilyen formában Európában először Pécsett látható. A csaknem 1500 négyzetméter kiállítóterületen nyílt kiállítás bemutatja a reneszánsz lángelme közel 60 méret- és korhű találmányát, az érdeklődők megcsodálhatják többek között Leonardo szenzációs automobilját, a repülő embert vagy a mai robotok elődjének is nevezhető, mechanikus oroszlánt.

Bár a kiállítás eredeti alkotást nem tartalmaz, az élethűen megépített másolatok, rajzok és kéziratok másolatai, tematikus kisfilmek és a XXI. századi technika multimédiás eszközeinek segítségével tökéletes betekintést adnak az 1452-ben született Leonardo da Vinci, korát több évszázaddal meghaladó munkásságába. A tárlat a Janus Pannonius Múzeum két helyszínén, a Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde u. 5.) és a Martyn Múzeumban (Pécs, Káptalan u. 4.) látogatható. A kultúrakedvelőknek pedig jó hír, hogy a nyári szezonban kétóránként vagy igény szerint akár óránként tartanak a kiállításon ingyenes tárlatvezetéseket a Pécsi Kereskedelmi, Idegenforgalmi és Vendéglátó-ipari Szakközépiskola idegenforgalmat tanuló diákjai.

Pécs impozáns főterén, a Széchenyi téren sétálva már messziről feltűnik egy Kolosszus, a 8,5 méteres, 13 tonnás, műgyantából készített mérethű Sforza-ló, mely szintén jelentős darabja Leonardo életművének, így a tárlatnak is szerves része. Statikailag csak a tér e pontja bírta el az óriási szobor felállítását, melybe a kiegyensúlyozás miatt nyolcezer liter vizet tettek. (Készült egy kisfilm is a ló felállításáról, melyet itt láthatunk a neten: http://www.leonardopecs.hu/.
A mester eredetileg Francesco Sforzának, Milánó hercegének akarta elkészíteni a ló szobrot, melynek kiöntését mérnöki pontossággal megtervezte. Erről a múzeumi kiállítás keretében bővebben képet kaphatunk, amit projektoros kivetítéssel kisfilmben is levetítenek az érdeklődőknek.

A kiállítás végigjárva (érdemesebb tárlatvezetővel) átfogó képet kaphatunk Leonardóról, akiről bizton elmondhatjuk, hogy ő volt minden idők egyik legműveltebb embere. A mai napig szimbolikus alakja a művészet, a tudomány és a technika világának, és számos találmány alapját az ő tervei inspirálta. A kiállítás tudományos anyagának tulajdonosa és szellemi megalkotója Paolo Galluzzi, a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet és Múzeum igazgatója. A kiállítást a pécsi Janus Pannonius Múzeum megbízásából az Opera Laboratori Fiorentini Rt. építette. A Leonardo-tárlat a hét minden napján 10-től 18 óráig látogatható 2014. szeptember 30-ig. (További információ a Leonardo-kiállításról: www.leonardopecs.hu, a Janus Pannonius Múzeumról: www.jpm.hu)

Pécs városa mindenre gondolt, amikor megnyitotta ezt a jelentős turista vonzerővel rendelkező kiállítást, ugyanis nemcsak az odautazásban nyújt kedvezményt 50 százalékos alkalmi menettérti kedvezményben a vonattal utazóknak (részletes információ található a múzeum weboldalán, a képző- és iparművészeti hírek között: www.pecsimuzeumok.hu), hanem a szállásban is kiváló lehetőséget kínál. A város legpatinásabb szállodája, a város főterétől alig néhány lépés távolságra, a sétálóutcában lévő Hotel Palatinus City Center***superior külön Leonardo programcsomaggal várja a kiállításra érkező vendégeket (lásd itt!).

A szecessziós stílusban épült szálloda patinás étterme magyar és nemzetközi konyhával kényezteti a gasztronómia szerelmeseit. Kellemes időben, vagy épp a foci-vb egyik mérkőzése alatt televízión nézve a hotel hangulatos teraszán, figyelmes kiszolgálás mellett fogyaszthatjuk el vacsoránkat, majd a kultúrsétánk zárásaként, desszertért a Király utcán a jobbnál jobb fagylaltozók kínálatából válogathatunk.

Legyél az első hozzászóló "Kultúrséta Pécsett, Leonardo nyomában" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*