Az állandó kiállítás szellemiségében egy nagy utazáshoz hasonlítható: a középkortól haladunk végig egészen napjainkig. Hogyan és mikor tűntek fel először zsidók Lengyelország területén? Hogyan vált az ország a zsidó diaszpóra központjává, a legkiterjedtebb zsidó közösség otthonává a világon? Majd pedig arra a kérdésre is választ kapunk, hogyan alakult a XX. században a sorsuk, és milyen a zsidó közösségi élet napjainkban.
Nyolc galériarész mutatja be a lengyel zsidóság kulturális örökségét a legendás kezdetektől és az első letelepedések tényadataitól a felvirágzáson át a viharos eseményekig és napjainkig, a társadalmi, vallási és politikai sokszínűség jegyében. Együttélésről, együttműködésről és konfliktusokról egyaránt mesél a múzeum, ahogy az autonómia és az asszimiláció témájáról is – a kényes és érzékeny kérdéseket sem megkerülve.
A kiállítás szervezői, tudósok és kurátorok hagyományos múzeumi és multimediális megoldásokat egyaránt felhasználtak annak érdekében, hogy a látogató minél több ismeretre tehessen szert, a múzeum pedig igazi élményt jelentsen mindenki számára.
Az időszakos kiállítás Hogyan csináljunk múzeumot? címmel nyílt meg, és 2015. február 2-ig várja a látogatókat. A POLIN Múzeum létrejöttének történetét mutatja be az 1993-as első lépésektől kezdve a 2014-es teljes megvalósulásig. Tanulságos utazás ez is: végigkövethetjük a politikai változások hatását a hagyományőrzés, illetve a közösség formálódása kapcsán is. A kulisszatitkokba engednek betekinteni: így jön létre egy modern múzeum, mely ezer év történetének hivatott emléket állítani.
Az állandó kiállítás ingyenesen látogatható (Varsó, ul. Mordechaja Anielewicza 6.)
Bővebben: www.polin.pl/en
Legyél az első hozzászóló "Megnyílt Varsóban a lengyel zsidóság ezeréves történetének múzeuma" című cikkhez