Noha ezen a hétvégén majdnem minden a múzeumok éjszakájáról szól, azért akadnak másféle programlehetőségek is: Szegeden például levendula és rózsa napokat rendeznek, a Hortobágyon pedig e-bike túrára indulhatunk.
Múzeumok éjszakája – Több mint négyszáz intézmény készül programokkal
Huszadik alkalommal rendezik meg országszerte június 25-én a Múzeumok éjszakáját, amelyen koncertek, tárlatvezetések, interaktív események várják hajnalig az érdeklődőket több mint négyszáz intézményben. A jubileumi Múzeumok éjszakáján 431 intézmény több mint 2500 programmal készül. A programkínálat itt található.
A fővárosban kedvezményes árú, 2200 forintos karszalaggal látogatható az összes esemény, a gyerekjegyért (6-18 év) 1000 forintot kell fizetni, a hat év alattiak pedig ingyenesen vehetnek részt a programokon. A karszalagok érvényesek a fővárosban induló múzeumi körjáratra is. Idén Szolnok városa lesz a kiemelt helyszín. A városban 23 intézményben várják változatos programokkal a látogatókat, ezen kívül idén első alkalommal kilenc Szolnok környéki település is csatlakozott az eseményhez, összesen több mint 150 programot szerveznek. Az eseménysorozat hagyományőrző hadibemutatóval veszi kezdetét, emellett a Damjanich János Múzeumban régészeti kiállítás, koncert, néprajzi előadás és játék is várja az érdeklődőket. Látogatható lesz a MÁV óvóhelye, Magyarország legrégebbi művésztelepe, a Polgári Védelmi Szövetség és RepTár Szolnoki interaktív repülőmúzeum és a Sorkatona Múzeum is készül programokkal.
A nemrég megnyílt Magyar Zene Háza is csatlakozott a jubileumi eseményhez. Az intézményben a Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben című állandó zenetörténeti kiállítás mellett a Hangdóm-vetítései is látogathatók lesznek, és ki lehet próbálni a Kreatív Hangtér interaktív installációit, az épületben több helyszínen pedig koncertekkel készülnek. (MTI)
Levendula és rózsa napok Szegeden
A virágzó rózsák és levendulák mellett családi programokkal, színvonalas koncertekkel, színházi és tánc produkciókkal, ismeretterjesztő, egészségmegőrző előadásokkal várják a látogatókat a hétvégén a levendula és rózsa napokon Szegeden az egyetemi füvészkertben. Az arborétum gyógynövény- és fűszerkertjében csaknem egy tucatnyi fajta levendulát csodálhatnak meg a látogatók a fehér virágútól a rózsaszínig, a pannonhalmitól a tihanyi változatig.
A kert rózsagyűjteménye is szemet gyönyörködtető, a szivárvány minden színében nyílnak a virágok és számos növekedési formájú rózsabokor figyelhető meg. A futórózsák, akár kétméteres magasságig felnyúló, virágokkal dúsan megrakott bokrai már messziről virítanak és a reneszánsz rózsákhoz híven édes illattal töltik meg a levegőt. A rózsakert belsejében, az egyes ágyásokban a nagyméretű, illatos virágokat hozó tearózsa hibridek, a miniatűr rózsák, valamint számos, a hajtás végen több virágot bontó (polyantha) rózsafajta is fotózásra csábít.
A rózsakerti gyűjtemény különlegessége a történelmi rózsák bemutatója, amely a rózsakert mögött folytatódik, és benne két tucat nagy múltú rózsafajta ismerhető meg, ezeket még 1867 előtt nemesítették. Ebben az esztendőben vált ismertté a Jean-Baptiste André Guillot által nemesített első, La France nevet kapó teahibrid, majd jelentek meg újabb és újabb fajták.
Szombat és vasárnap délelőtt a gyógynövénykertben tartandó előadáson mutatják be, milyen növényeket termesztettek a középkori kolostorokban, s mire használták azokat. Az érdeklődők ezt követően megismerkedhetnek azzal is, hogyan élik ma reneszánszukat a gyógy- és fűszernövények, miként készülnek a monoteák, a gyógynövényes olajok, a tinktúrák, a szirupok, az illatpárnák vagy éppen a kézműves szappanok. Természetesen a levenduláról is szó esik majd, Urai-Imre Bernadett, a Baglyasi Levendulakert megálmodója az illatos virág termesztésének és feldolgozásának fortélyait mutatja majd be a látogatóknak.
A hétvégén fellépnek többek között: a Szegedi Nemzeti Színház művészei, az egyetem művészeti karának ütőhangszeres együttese, a Terebes Zenekar, Docpiano Band és bemutatót tart a deszki Bánát Táncegyüttes is. (MTI)
Kerekezés puszták és tavak mentén
Érdekes hortobágyi e-bike kirándulást szerveznek szombatra. A túraszervező ezt ígéri: „A túra a Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpontjától indul, majd a faluban aszfaltozott, a vasúton túl pedig zúzott kővel borított útszakaszon jutunk el a kungyörgyi szarvasmarha telep mellett elhaladva a Hortobágyi-halastóig, ahol egy fahídon keresztül feljutunk a halastavi gátra. A központi gátra felérve északra tekerünk az év nagy részében bivalyokkal kezelt élőhelyrekonstrukciós területek mellett egészen az utolsó elágazásig. Útba ejtünk két madármegfigyelő tornyot, majd a Kondás-tó lesházaiból és a hatalmas megfigyelőtoronyból tekintjük meg a legnagyobb halastavat és a környező tájat. Útközben a halastavak jellegzetes fészkelő madarait és más élőlényeit figyelhetjük meg, kis szerencsével akár a fokozottan védett rétisassal vagy batlával is találkozhatunk. Ezt követően ugyanazon az útvonalon kerékpározunk vissza a látogatóközponthoz.”
Látnivalók: Hortobágy-folyó, a kungyörgyi legelő szürkermarha gulyák, a Hortobágy-halastavi bemutatóterület és tanösvény, a halastavak madárvilága, madármegfigyelő betekintők, Hortobágy-halastavi Kisvasút, Halászbárka látogatóközpont. Részletek itt.