A déli határ közelében a Somogy megyei Babócsa ad otthont Európa legnagyobb nárciszmezejének, ahol a huszonkettedik Nárcisznapra és a hozzá kapcsolódó fesztiválra idén, május 12-én kerül sor.
Az apró Somogy megyei település nárciszmezejét kultúrtörténeti és növénytani értékei miatt 1977-ben nyilvánította védetté a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatósága. A Babócsán mintegy 13 hektáros terület legkiemelkedőbb látványossága a csillagos nárcisz, amely a tavasz derekán a babócsai Basakertet valóságos fehér bársonyszőnyeggé változtatja, miközben a csillagszirmú virágok különleges illatfelhőbe borítják a vidéket.
A természet néhány napig tartó ajándékát megünnepelve a babócsaiak minden évben megrendezik a Nárcisznapot, amely mára már a hazai és külföldi turisták körében is közkedvelt látványossággá vált.
Az egyszerűségében is szépséges virág ünnepét, a Nárcisznapot, a virágszőnyeg látványa mellett többféle érdekes program teszi még színesebbé. A hagyományőrző produkciók és a helyi előadók, illetve a sztárfellépők mellett természetesen a gasztronómiai kínálat sem marad el. A messze földről érkezők számára igazi különlegesség a babócsai vadpörkölt, a halászlé, valamint a babgulyás, illetve a tört bab hagymával.
De még az evés előtt, kora reggel, Barcsról indul – többféle távon –, az évek alatt legendássá vált nárciszfutás, ahol az indulók természetesen a nárciszmezőben is gyönyörködhetnek, míg a Rinya-partján fogathajtó verseny teszi még látványosabbá a napot. Aki pedig a kényelmesebb örömökre vágyik, az Babócsán és a Basakertben hintóról is rácsodálkozhat a helyi látványosságokra, közte a Prinke-kastélyra. A nap lezárását pedig egy látványos tűzijáték teszi teljessé.
Ha pedig az elénk táruló látvány nem lenne elég mesébe illő, két legenda is párosul a nárciszmezőhöz. S mivel a csillagos nárcisz már a török idők óta virágzik Babócsa területén, ezért mindkét legenda a török hódoltsághoz kötődik. Az egyik népmonda szerint a babócsai végvárat ostromló török pasa ültette be udvarát nárciszokkal, háreme gyönyörködtetésére. A másik viszont azt tartja, hogy a pasa felesége, a hazájából hozta magával a virágot és ültette el új otthonában, amely azután elszaporodott, büszkévé téve ezzel nemcsak Babócsát, hanem egész Európát.
Rekecki Orsolya
Legyél az első hozzászóló "Nárciszfesztivál legendákkal Babócsán" című cikkhez