Mivel a légi utazás mindig a földön kezdődik – különösen, ha várakozni is kell-, korántsem mindegy, hogy a reptéren milyen körülmények között ütjük el az időt. A legjobb business lounge-okban biztosan kellemesen.
Az utazás célja, hogy rengeteg tapasztalattal gazdagodjunk, mialatt bebocsájtást kapunk a helyi kultúrába, gasztronómiába és szórakozásba. De a tapasztalatszerzés legnagyobb kihívásai már az utazás legelső óráiban feltűnnek. A folyamat maga egyszerű lenne: eljutunk a reptérre, felvillantjuk az útlevelünket, lepasszoljuk a bőröndjeinket és felszállunk a gépre – és persze a legjobb, ha a repülést egy pohár pezsgővel a kezünkben tehetjük meg. A biztonsági intézkedések miatt azonban a repterek ma már gyakran a stressz melegágyai: mindegy, hogy a biztonsági őrök tartanak fel, vagy a csomagok cipelésétől vannak fájdalmaink, netán a repülés előtti, kielégítő étkezési lehetőségre vadászunk.
Mivel a repülőtér üzemeltetés nagy üzlet, ma már a légikikötők is mindent megtesznek azért, hogy az induló és különösen az átszállásra várakozó utasok legközelebb is őket válasszák, és igazán jól érezzék magukat a repülőtéren. Ennek hatására csodálhatjuk meg a Madrid-Barajas fényesre festett gerendáit és fa mennyezetét, vagy a dél-koreai Incheon Nemzetközi Repülőtér légies, üvegtetős tereit.
Aki pedig meg tudja fizetni a kényelmet, az a légikikötőkben is a legjobbra számíthat a business, vagy első osztályú, azaz first class osztályú utazás előtt. A business lounge-ok, vagyis a business várók ugyanis keleti kényelmet, intimitást és nyugalmat kínálnak, teljes körű ellátással azoknak, akik a drágább jegyekért cserébe nemcsak a repülőgép fedélzetén, de a légikikötőben is stresszmentes luxus élményekre vágynak. Íme azok a helyek, ahol business légiutasként biztosan maradandó élményként éljük meg a várakozást!
A Quantas első osztályú várója, Sydney-i repülőtér
Manapság a modernitás – csiszolt felületek, tiszta üveg, rozsdamentes acél és hideg sterilitás – a norma a luxus repterek esetében, plusz-mínusz egy-két bőrfotel. Ami itt biztosan megborzongathat és izgalomba hozhat minket, az „élő fal”, a közel 30 méter magas, függőleges kert a maga 8400 növényével, amely a Sydney-i reptér Quantas első osztályú várójában köszönti az utasokat.
A növényzetnek köszönhetően a levegő tisztábbnak és frissebbnek tűnik itt, ami segít az utasoknak elfelejteni, hogy valójában épp átutazóban vannak. A váró felső emelete, amelyet Marc Newson (az Apple-től) tervezett, tele van tömve (azokon a bizonyos bőrfoteleken kívül) heverőkkel és kanapékkal, továbbá helyt ad egy 48 férőhelyes, nyitott konyhájú étteremnek, amely az ausztrál séf, Neil Perry ételeit kínálja.
Azok, akik betartják a szigorú dress code-ot – Kevin Pietersen krikettező arról panaszkodott, hogy kitiltották onnan, mert flip-flopot viselt – igénybe vehetik az összes létesítményt, beleértve a gyógyfürdőt, a privát lakosztályokat és még egy zónát, amelyben virtuális valóságot biztosító headsetek várják a vendégeket. Sydney váróterme az Aurora Spa ingyenes szolgáltatásaival, masszázzsal, arckezelésekkel, kéz- és lábterápiákkal is kényezteti vendégeit.
British Airways Concorde szoba, Heathrow repülőtér
A határozottan divatjamúlt halszálka minták, bársony és kristály csillárok, amelyek a Heathrow Concorde szobáját díszítik, felidézhetik számunkra a jómódú brit úriember dolgozószobáját annak nyugodt, régies dicsőségében. Ez egész egyszerűen egy menedék a szokásos hangzavar elől menekülőknek – teljes pincérszolgálattal, ingyenes borokkal és pezsgőkkel, valamint intim, hotel stílusú napággyal és saját fürdőszobával rendelkező kabinokkal. Ha épp nem a visszavonulásra vágyunk, látogassuk meg a teraszt egy italért: a mesés Concorde bárból nagyszerű kilátás nyílik a kifutóra! A felújított részek teljesen új bútorzatot és dekorációt kaptak, mint például az Arany Bár, amelyet aranyfüsttel vontak be.
A pezsgő bárban az utasok olyan minőségi pezsgőket kóstolhatnak, mint a Castelnau Vintage 2004 és a Taittinger Vintage 2006. A váró egy csinos kis oázis, benne stílusos műremekekkel, gyönyörű csillárokkal és kényelmes bútorokkal. Az Elemis spa-ban olyan masszázsokra foglalhatunk időpontot, mint az „álomút hátmasszázs”, vagy a „jet lag szemfrissítés”. A Concorde szobák kizárólag első osztályú vendégeket fogadnak Londonban, New Yorkban és Szingapúrban, a következő megnyitását Dubaiban tervezik.
Virgin Atlantic Klubház, New York JFK
Nehéz lenne találni még egy ilyen szórakoztató reptéri várót, mint a John. F. Kennedy reptér Virgin Atlantic Clubhouse-a. A Central Park Bár a tér társadalmi központja (amely találó, főként azért, mert minden Virgin Atlantic járat éjjel indul a JFK reptérről), ahol koktélokkal és New York legjobb kézműves söreivel kínálnak minket.
Ha éhesek vagyunk, akkor irány a söröző, ahol beülhetünk egy a’la carte vacsorára, vagy rendelhetünk bármilyen más egyéb ételt is – ha szívesebben ennénk a Snug intimebb falai között, vagy a nyugalomtól vibráló Den-ben, választhatjuk ezeket is. Azok, akik pihenésre vágynak és ki szeretnék ereszteni a gőzt, igénybe vehetik a Clubhouse spa szolgáltatásait, vagy beülhetnek a Bumble and Bumble szalon fodrászszékeibe – vagy ha már minden kötél szakad, lepihenhetnek a Csendes Szobában.
Cathay Pacific – A Pier, Honk Kong-i Nemzetközi repülőtér
Az első- és a business osztályon utazó utasok számára rendelkezésre álló Cathay Pacific váróterem jelentős ráncfelvarráson esett át 2014-ben a londoni székhelyű Studioilse nevű cég jóvoltából. A zöld ónix, a bronz és a diófa közel hozza egymáshoz a kelet és a nyugat hangulatát, különösen a fenséges előcsarnokban, ahol egy hosszú kanapé és a mennyezetről lelógó csillárok találhatóak.
Mindez inkább hasonlít egy belvárosi zártkörű klubhoz, vagy egy elegáns lakáshoz, mint reptéri létesítményhez. Ez az a hely, ahol a látogatók először szippanthatnak bele a Cathay Pacific jellegzetes illatába, amely levendula, bambusz, zöld tea és jázmin nyugtató keverékéből áll. A teljesen felszerelt étterem nyugati és ázsiai ételeket kínál, miközben láthatjuk a fel- és leszálló gépeket. Azoknak, akiknek rövid idejük van az itt-tartózkodásra, haraphatnak valamit a büfében, vagy beülhetnek a patkó alakú bárba pár falatra. A váróteremben található 14 tágas, mészkőből és fából készült tusoló is, de a koronaékszer a 8 privát, kifutóra néző lakosztály napágyakkal, nagy ablakokkal, árnyékolókkal és olvasófényekkel. Itt kényelmesen leülhetünk, miután választottunk egy magazint a könyvtárból, vagy élvezhetünk egy láb-, nyak- vagy vállmasszázst.
Turkish Airlines váróterem, Atatürk repülőtér, Isztambul
Nagy, omega alakú ajtók választják el egymástól az isztambuli Turkish Airline kétszintes, 5000 négyzetméteres várójának helyiségeit, egy modern csavart téve a klasszikus török dizájnba. A gyerekeket saját, Legoval és más játékokkal felszerelt játszószoba várja, mialatt a felnőttek belefeledkezhetnek saját maguk szórakoztatásába: egy golf-szimulátor segítségével még a legtapasztaltabb golfozók is tökéletesíthetik ütéseiket.
A repülés előtt elkezdhetünk egy film-maratont a váró mozijában, egy plüss székben ülve és popcornt majszolva, vagy hallgathatjuk a hatalmas zongora zenéjét a váróteremben. Karcsú, nagy asztali Mac számítógépek is rendelkezésünkre állnak. Privát lakosztályokat is választhatunk, amelyek olyanok, mint egy-egy mini hotelszoba, bennük igazi ágyakkal, lapos képernyős tévékkel és ingyenes masszázzsal. Olíva-bár, egy színes meze-válogatás, és olyan frissen sült török kenyerek, mint a börek (sós, töltött, pillekönnyű tészta) és a simit (hosszúkás, szezámmaggal megszórt bagelek) teszik teljessé a lakomát.
Az Emirates első osztályú váróterme, Dubai
Úgy tartják, hogy az Emirates a világ legjobb, legfényűzőbb légitársasága, így az csak természetes lehet, hogy a dubai-i várótermük is ugyanezt az irányt követi. Végignyúlik a terminál teljes hosszúsága mentén, így az utasoknak nem kell messzebbre menniük saját kapujukig, mint nagyjából 50 lépésnyire.
A hatalmas váróteremben szivarszoba és sokszínű ételkínálat várja az utasokat, továbbá lehetőségük van magából a váróból felszállni a gépükre. A térben helyett kapott néhány luxus üzlet kirakata (Tiffany & Co., Mont Blanc), mint ahogyan az a’la carte étkezési kínálatok és mindkét végén álló hatalmas büfék is. Rendelkezésünkre áll még ingyenes cipőtisztítás, és „expressz-kezelések” (hátmasszázs, lábradírozás, manikűr, hajvágás és –szárítás) is – az első szolgáltatás ingyenes! Az ínyencek élvezhetik a szivar bárt és beszélgethetnek a házi sommelier-vel a legújabb borokról, amelyeket meg is ízlelhetnek a Le Clos borospincében. De ha egy kis szundításra vágyunk, a kellemes, privát zugok teljes kényelmet biztosítanak számunkra.
Kois Nóra
Legyél az első hozzászóló "Top várók légiutasoknak" című cikkhez