Tunézia: utazás az ízek birodalmába

Bővelkedik látnivalókban Tunézia, de az ízek szerelmesei is megtalálják itt a számításukat, hiszen az ország gasztronómiája varázslatos élményeket tartogat. Nem véletlenül nevezik sokan úgy a tunéziai gasztronómiát: a mediterrán napfény konyhája.

Tunéziában az ételek sokféleségét mindenekelőtt a változatos fűszerezés adja, a friss és szárított növények használatával készített étkeknek köszönhetően egészen különleges ízhatások várnak az utazókra, akik itt a tojás, a rizs és a tészták megannyi elkészítési formájával találkozhatnak. Ahogy egész Észak-Afrikában, úgy itt is meghatározó étel a kuszkusz, amelyet zöldséggel, bárány-, baromfi- vagy halhússal tálalnak. Az étlapok elengedhetetlen része a halakból készült finomságok sora, de nem hiányoznak a polip- és krevett ételek sem. Az édességek készítéséhez mézet vagy sűrű szirupot használnak, amit az erős illatú narancsvirág-vízzel ízesítenek. Emellett desszertként általában friss gyümölcsöket kínálnak.

Tunéziai specialitások

  • Brik: Tunézia egyik legfinomabb étele, könnyű leveles tésztába tojást, hagymát, kapribogyót tesznek, majd forró olajban kisütik.
  • Chakchouka: a hagymából, paprikából és csicseriborsóból főzött ragura tükörtojást tesznek. Ez a kiadós étel a vegetáriánusok kedvence.
  • Chorba: a tunéziai konyha egyik alapfogása. Gazdagon elkészített csípős leves.
  • Couscous (kuszkusz): az ország nemzeti étele, berber eredetű eledel, leginkább a tarhonyához hasonlítható, amelyhez pörköltszerű ragut kínálnak, amit készíthetnek bárányból, csirkéből, marhából, vagy halból.
  • Koucha: paradicsomszószban főzött bárány krumplival tálalva.
  • Kemia: előétel, a közel-keleti mezze, vagy a spanyol tapas tunéziai megfelelője. Leggyakoribb előételek a csonthéjasok, olívabogyó, fűszerezett polip, apró rákból, vagy halból készült falatkák, sült répa, tök, vagy cukkini.
  • Tabouna: lapos kerek berber kenyér, amelyet gyakran ánizzsal ízesítenek.

Olíva, harissa, tabouna

Az ország egyharmadát olívaültetvények borítják, így szinte egyértelmű, hogy az országnak az olívaolaj az egyik legfontosabb exportcikke. Mindemellett az olíva látnivaló is Tunéziában: az országban több helyen is lehetőség van arra, hogy az érdeklődők megnézzék, hogyan szüretelik az olajbogyót, miként sajtolják ki abból az olajat.

Tunézia gasztronómiájában – tengerparti országként – kiemelt helye van a tenger gyümölcseinek. Ezeket gyakorta harissa pasztával ízesítik, amit chili, fokhagyma, só, koriander, kömény, római kömény, citrom és olívaolaj keveréke alkot. A harissa pasztát az arab konyha Erős Pistájának is szokták nevezni.

A helyi konyha egy másik meghatározó eleme khobz tabouna: a lángos méretű, búzalisztből készülő kenyérfélét a különleges kemence falára tapasztva sütik meg.

Különleges helye van az arab világban a datolyának, különösen a Ramadán, a böjthónap idején. A datolya jó hatással van az emésztésre, sok benne a vitamin, de az íze miatt is kiváló rágcsálnivaló. Nem kevésbé jótékony hatású a Tunéziában főként étkezések végén végén kínált mentatea, amelynek számtalan előnyös hatása van, segíthet feszültségoldásban, de akár a fejfájás, migrén enyhítésében is, és javítja az emésztést. Tunéziában a mentateát gyakorta megszórják fenyőmaggal, érdemes megkóstolni.

 

Ami pedig az édességeket illeti: a térségben a mézes és a datolyával töltött mézes sütemények (makhroud) a jellemző nyalánkságok. De Tunéziában járva érdemes megkóstolni a friss fügét, a helyi, csicseriborsólisztből készített süteményeket, a mandulás-mézes desszerteket (baklava), a szezámmagos, mogyorós édességeket, és például a grillezett fenyőmagot is.