Újra régi fényében tündököl a boldogkői vár

MTI/Vajda János

A Zempléni-hegység szívében, barackfák és sudár feketefenyők övezte vidéken található Boldogkőváralja egy igazán különleges nevezetességgel büszkélkedhet: a most átadott, helyreállított boldogkői várral. Ez a sziklára épült romantikus lovagvár, amelynek újjáépített palotaszárnya és lenyűgöző panorámája van, egyedülálló környezetben kínál felejthetetlen élményeket a látogatóinak.

Áprilistól október végéig a vár hétvégente változatos és garantált programokkal várja a vendégeket. Lovagi bemutatók, jelmezes tárlatvezetések, és interaktív, középkori fegyvertapogatók kínálják a középkori élet ízeit és hangulatát, lehetővé téve, hogy a látogatók egy kicsit visszautazzanak az időben, és megismerkedjenek a vár és lakóinak történetével.

A boldogkői Alsóvár pinceterekében újonnan nyílt kiállítóterek a vár történelmének különböző aspektusait mutatják be. A Felsővár Palotaépülete átfogó belső átalakításon esett át, amelynek eredményeképpen visszanyerte eredeti, középkori térszerkezetét, és új kiállításokkal nyílt meg a nagyközönség előtt. A hétnyelvű, tizennégy állomásból álló applikáció, amely az idegenvezető alkalmazáson keresztül elérhető, a vár egykori lakóinak életkörülményeit és hétköznapjait is bemutatja, így kínálva egy átfogó és interaktív élményt.

A “Zempléni és abaúji várak fejlesztése” program keretében újjávarázsolt várban több mint 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás segítségével valósultak meg a felújítási munkálatok, amelyből a Boldogkői várra 641 millió forint jutott. Ez a jelentős beruházás nem csupán a vár fizikai megújulását tette lehetővé, hanem új életet is lehelt a történelmi emlékhelybe.

A garantált hétvégi programok között a jelmezes tárlatvezetések során a látogatók megismerkedhetnek a hét tündér legendájával, IV. Béla korától Károly Róbert időszakán át a lovagkor végéig kalauzolják őket. A Kóborlovagok által előadott, párbeszédekkel fűszerezett lovagi párbajok élő történelmi leckét nyújtanak, míg a fegyvertapogató és a kiállítások, köztük Közép-Európa legnagyobb ólomkatona kiállítása, a kovácsműhely és a várbörtön, még tovább mélyítik a középkori életmód megértését.

Kocsis Erika

Fotó:Boldogkovara.hu