“A szabadság fővárosa” – ezzel a címmel hív életre Debrecen vezetése egy különleges rendezvénysorozatot, amellyel felidézi, hogy 1849-ben fél évig Debrecen volt a nemzet fővárosa. Az események első programjaként – a Nemzeti Múzeum jóvoltából – Debrecenbe érkezett a magyar Szent Korona hiteles másolata, amely a Déri Múzeum kupolatermében lesz látható egy héten át. A múzeum új, „A másik főváros – Kossuth és Debrecen 1849” című időszaki kiállításának másik fontos darabja Kossuth Lajos 1849. január 6-án kiadott debreceni kiáltványának eredeti példánya.
Kossuth és Debrecen
Egy személynév és egy helynév. Összesen 15 betű, de a szabadság őrvárosának polgárai számára szinte végtelen számban jelent történelmi eseményeket. Kamarakiállításunkhoz válogatva gyűjteményeinkből olyan műtárgyakat emeltünk ki, melyeket eddig a nagyközönség nem láthatott. Emlékveretek, érmek, fém- és papírpénzek, iratok, nyomtatványok, kinevezések, nyugtatványok, eredeti kéziratok, fényképek, levelezőlapok, metszetek és kiemelt tárgyként az a debreceni nyomtatvány, melyben Kossuth a magyar szabadság őrvárosának nyilvánítja Debrecent, alkotják a kiállítást. A Déri Múzeum Kupolatermébe lépve kiemelt helyen látható az 1849. január 6-án keltezett, és január 7-én a sajtóban is megjelent kiáltvány. Benne Kossuth lelkesen ír a magyar szabadság kivívásáról, hangsúlyozva ebben Debrecen szerepét:
„Debreczen azon szikla, mellyre fogja építeni Isten a magyar szabadság szentegyházát, mellyen diadalmaskodni a pokolkapui soha sem fognak. Ime én a nemzet nevében Debreczen városát, a magyar szabadság őrvárosának nyilatkoztatom…”
Különleges látnivaló az a fényképpár is, melyet Pivány Jenő ajándékozott 1933-ban a Déri Múzeumnak. Ezen a két felvételen az a Washington-ereklye látható, melyet Kossuth kapott ajándékba 1851 decemberében Philadelphiában. Kossuth Lajos fiaitól került a Nemzeti Múzeumba, ahol a II. világháború során az ereklye felső része elveszett. Pivány Jenő birtokában volt a legnagyobb angol nyelvű hungarica-gyűjtemény, de ez is megsemmisült a II. világháború során.
„A másik főváros – Kossuth és Debrecen 1849” című kiállításon látható anyaggal a múzeum szeretné bemutatni Kossuth Lajos – 1848 előtti, a szabadságharc alatti, majd az emigráció hosszú évtizedeiből való hivatalos és magánjellegű iratainak fontos darabjait.