Koronázás és más csodák Székesfehérváron

A Székesfehérvári Királyi Napok, a Szent István ünnepe köré szervezett, tíznapos augusztusi rendezvénysorozat a történelmi főváros legfontosabb eseménye. Ha szeretnénk a nyarat megkoronázni egy felejthetetlen és egyedülálló programmal, augusztus 12. és 21. között irány Fehérvár! Közel van, mégis messzire utazunk. Ezúttal nem térben, hanem időben teszünk meg nagy utat, hogy megérkezzünk az egykori királyi székhelyre. Életre keltett középkor, vásári forgatag, izgalmas, korhű családi játékok, fölénk magasodó óriásbábok, koronázási ceremónia, zene és tánc – nem túlzás azt állítani, hogy páratlan élmények várnak a látogatókra.

_Királyi napok_578

KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK

Az először 2013-ban megrendezett koronázási ünnep a nagyszabású, tízezrek által látott óriásbábos felvonulásokkal, a történelmi belvárost átszelő, mozgó képregényes időutazásra csábító Fény utcával, Szent István, Szent László, majd Könyves Kálmán életének felelevenítésével belopta magát az emberek szívébe.

_Királyi napok_2

Az ünnepi játékok csúcspontja a Koronázási szertartásjáték, melyet a koronázás színpompás megidézése mellett a koronázandó király személye tesz izgalmassá – idén II. (Vak) Béla életének izgalmas epizódjai elevenednek meg a koronázó bazilika romjai fölött.

Koronazasi_Szertartasjatek-0521

 „Vak Béla koronázásának felidézésével az egyik legkülönösebb sorsú magyar király életét elevenítjük meg. Ő talán az egyetlen, akinek karrierje úgy indult, hogy nem akart király lenni. Álmodni se mert ekkora méltóságról, hisz már az is kész csoda volt, hogy egyáltalán életben maradt, miután Könyves Kálmán parancsára kisgyerekkorában apjával, Álmossal együtt megvakították. Véletlenek (vagy sorsszerű, váratlan fordulatok?) egész sora vezette őt a rejtekhelyéül kiszemelt kolostor falai közül, a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika oltárlépcsőjére, ahol fejére illesztették a koronát” – mondta a produkcióról a rendező, Szikora János.

Béla szerepét az előző évben Vak Béla édesapját, Álmos herceget játszó Száraz Dénes tolmácsolja. A koronázó érseket és egyben Vak Béla király gyóntatóját Blaskó Péter, a Nemzet Művésze alakítja, a további szerepekben Mihályi Győzőt, Závodszky Noémit, Kerkay Ritát, Egyed Attilát és Sághy Tamást láthatja a közönség.

A szertartásjáték zenéjét Márta István zeneszerző komponálja, a középkori zenei forrásokat klasszikus és világzenei motívumokkal gazdagítva. Az előadás koreográfusa Horváth Csaba rendező-koreográfus, munkája nyomán az előkészület alatt álló produkció expresszív mozgásszínházi jelleget nyer majd.

A korábbi évekhez képest nő a vizuális effektek megjelenítését lehetővé tévő óriáskivetítők mérete is: segítségükkel a történet hőseinek belső vívódásai szuggesztív képekben tárulnak a közönség elé.

Koronazasi_Szertartasjatek_2015_3_Foto_Simon_Erika

A 2015. évi szertartásjáték egyik nagy újítása a volt az óriásbábok színpadi játékba történő bevonása, és a négy és fél méter magas királyalakokra idén is vár ilyen „színészi feladat”.

KORONÁZÁSI SZERTARTÁSJÁTÉK

(VAK) BÉLA – A FÉNY KOLDUSA

2016. augusztus 13. , 14. 21 óra (esőnap: augusztus 15.)

Székesfehérvár, Koronázó tér – Nemzeti Emlékhely

Szereposztásból: Száraz Dénes, Blaskó Péter, Mihályi Győző,

Sághy Tamás, Závodszky Noémi

Rendező: Szikora János

Jegyek és információ: www.koronazas.hu

VILÁGSZTÁROK A SZÍNPADON

2016. augusztus 16-án Székesfehérvár Nemzeti Emlékhelyén, a Nagyboldogasszony-bazilika romjai felett, az ország egyik legnagyobb épített szabadtéri színpadán Gioacchino Rossini világhírű egyházi remekművét, a Stabat Mater-t hallgathatják meg. A művet a Kossuth- és Liszt-díjas érdemes művész Rost Andrea mellett a világ egyik leghíresebb operaházának a moszkvai Bolsoj színháznak vezető szólistái adják elő: Svetlana Shilova mezzoszoprán, Maxim Paster tenor és Petr Migunov basszus. Az augusztusi ünnepi koncerten közreműködik a több mint száz éves Alba Regia Szimfonikus Zenekar és a közel 200 fős egyesített kórus.

musica sacra

MUSICA SACRA

ROSSINI: STABAT MATER

2016. augusztus 16. 21.00 óra (esőnap: augusztus 17.)

Székesfehérvár, Koronázó tér – Nemzeti Emlékhely

Sztárvendég: ROST ANDREA szoprán,

valamint a Bolsoj – Oroszország legnagyobb és a világ egyik legjelentősebb

opera- és balett-színházának – szólistái: Svetlana Shilova mezzoszoprán,

Maxim Paster tenor, Petr Migunov basszus

Közreműködők: Alba Regia Szimfonikus Zenekar, Egyesített kórus

Vezényel: Drahos Béla

www.fehervariprogram.hu

Legyél az első hozzászóló "Koronázás és más csodák Székesfehérváron" című cikkhez

Szólj hozzá

Your email address will not be published.


*