A minőség és a fenntarthatóság jegyében 2022-ben is folytatódtak a fejlesztések a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Az év első felében a Budapest Airport összesen több, mint 5,3 milliárd forintot fordított különböző infrastrukturális és fenntarthatósági projektekre, így az elmúlt három és fél év fejlesztéseinek összértéke ezzel együtt már eléri a közel 80 milliárd forintot – írta közleményében a cég.
Júliusban megnyitotta kapuit a belvárosi Universal Airport Hub. A Kálvin téri üzletben a részt vevő légitársaságok utasai kioszk segítségével elvégezhetik az utasfelvételt és beszállókártyát nyomtathatnak, leadhatják megőrzésre csomagjaikat az utolsó budapesti városnézés előtt, ha pedig a Wizz Air, az Air France-KLM, a Norwegian vagy az Aegan légitársasággal utaznak, a feladni kívánt poggyászaikat is felcímkézhetik, ezzel meggyorsítva a későbbi repülőtéri poggyászfeladás folyamatát. A szolgáltatások és a résztvevő légitársaságok köre folyamatosan bővül; hamarosan poggyászfóliázásra és a csomagméret ellenőrzésre is lehetőség lesz az üzletben, hogy elkerülhető legyen a csúcsidőben megnövekedett repülőtéri várakozás.
A repülőtéri poggyászfeladást 2019 óta önkiszolgáló poggyászfeladó rendszer is segíti, ahol az utasok önállóan adhatják fel csomagjaikat a járataikra. Az eddigi 24 címkenyomtató automata 2022-ben két további, kültéri eszközzel egészült ki.
A Budapest Airport – az utasok igényeire figyelemmel – megkezdte egy kilátó-és dohányzóterasz kialakítását a 2B Terminálon, így a nem-schengeni övezetbe utazóknak az útlevél-ellenőrzés után is lehetőségük lesz a szabad levegőn várakozni, illetve dohányzóteraszt igénybe venni. A repülőtéren a családok problémamentes utazását szolgálva immár öt baba-mama szoba áll rendelkezésre, ahol a szülők a szükséges kényelmi szolgáltatások mellett, privát módon tudják ellátni kisgyermekeiket. A terminálokon összesen 4 babakocsi-tároló és 12 darab babakocsi található, amelyet az üzemeltető igény szerint bővít majd a jövőben.
Rendelkezésre áll 100 db új poggyászkocsi is a terminálon, amelyet az utasok ingyenesen vehetnek igénybe a repülőtéri tartózkodásuk alatt. Zajlik a felvonók cseréje is; az üzemeltető a 2A és 2B Terminálok tranzitterületén található személy-és teherlifteket korszerűsíti.
A Budapest Airport stratégiai célja, hogy a légikikötő a Net Zero by 2050 kezdeményezés keretében vállalt határidőnél jóval hamarabb, legkésőbb 2035-ben nullára csökkentse a nettó karbon-kibocsátását, amelynek érdekében az idei év első felében is számos fejlesztést valósított meg.
2022 első felében a Budapest Airport 35 darab elektromos autótöltőt telepített a repülőtéren működő cégek, saját flottája, valamint a dolgozói parkolók területén, és jelenleg is zajlik egy földi kiszolgáló partnervállalat számára elektromos autótöltő állomások kialakítása. Mindezzel a Budapest Airport célja, hogy tovább ösztönözze partnereit és munkatársait a környezetbarát közlekedési módok használatára, hosszútávon csökkentse a repülőtér földi megközelítéséből adódó közvetett kibocsátásokat.
A repülőtér-üzemeltető megkezdte a légikikötő geotermikus fűtési rendszerének kialakításához szükséges tanulmányok előkészítését is.
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2022 első féléve is a minőségről, a fejlesztésekről és a fenntarthatóságról szólt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A Budapest Airport 2019-től kezdve, vagyis az elmúlt három és fél évben már közel 80 milliárd forintot fordított fejlesztésekre, melynek eredménye az utasok visszajelzésein is egyértelműen látszik. A budapesti repülőtér 2022-ben zsinórban kilencedik alkalommal nyerte el a Skytrax „Kelet-Európa legjobb repülőtere” díját, és egymás után két negyedévben is minden régiós versenytársát lekörözte a nemzetközi utaselégedettségi felmérésen.