Mátyusföld, avagy séta Csák Máté földjén

Egykor Felső-Magyarország nagy része Csák Máté birtoka volt. Mára már csak a Kis-Duna, a Vág és a Kis-Kárpátok határolta sík vidéket nevezik Mátyusföldnek. Itt még töretlenül beszélik a magyar nyelvet.

A Vágsellyei járásból átlépve Galánta körzetébe két nagy hírű vízimalom is található a környéken. Az egyik a tallósi Maticza-féle cölöpös vízimalom, amit hamarosan fel fognak újítani. Már zajlik a malom közelében a látogatóközpont építése is. A tervek alapján a mintegy 140 négyzetméter alapterületű épületben szociális helyiségek és körülbelül negyven személy befogadására alkalmas konferenciaterem kap helyet. Mióta megnyitott a Malom csárda, az emberek még nagyobb kedvvel látogatnak ki a Kis-Dunához, hogy festői környezetben pihenhessenek és szórakozhassanak, legyen az pecázás, kajakozás vagy bringázás. A Malom csárdában igen finom halételeket fogyaszthatunk, az élményt fokozzák a folyó partján ékeskedő fűzfák, amelyek csodálatos hangulatot teremtenek. A tallósi vízimalom esküvői fotózások kedvelt helyszínéül is szolgál. A másik malom nemrégiben felújított jókai vízimalom és környéke is számos rekreációs lehetőséget nyújt.

Délnyugat-Szlovákia nagyszombati régiójában található Galánta. Az Árpád-kori magyar települést 1237 óta ismerik. Mátyusföld fővárosa talán azért is kedves szívünknek, mert itt töltötte gyermekkorát Kodály Zoltán, akinek apja itt volt állomásfőnök. Az itt gyűjtött népzene ihlette később a Galántai táncokat. A nagy zeneszerző szobrát 1982-ben avatták fel. A településen – amelynek híres szülötte gróf Esterházy Miklós – két kastély is látható. Mindkettőt a környék birtokosa, az Eszterházy-család építtette. A reneszánsz stílusút húzták fel előbb: 1600 körül építtette Esterházy Ferenc. A neogótikus kastélyt 1633-ban kezdték el építeni Esterházy Dániel és Esterházy Pál jóvoltából; 1736-ban barokk stílusban építették át, mai, neogótikus formáját 1860-ban kapta.

Egyedi és roppant értékes gyűjtemény került a galántai neogótikus Esterházy-kastélyban működő Esterházy kávézó és étterem tulajdonába. A ritka kincsként bemutatott pergamenek és festmények a híres, nevezetes Esterházy nemzetség tagjait ábrázolják. A mátyusföldi régió legszebb tematikus kávéházát és éttermét működteti az Esterházy Galánta kft. A kávézóban érdemes megkóstolni az Esterházy tortát.

A szervezet a Mándoki Forgách-kastély és hotel partnerségével fogott bele egy hosszú távú Interreg projektbe. A partnerségnek és a vállalkozóknak szánt támogatásnak köszönhetően működésbe léphetett a galántai Esterházy étterem a turizmust támogató okostelefon-alkalmazás is megszületett. A 2Family applikáción keresztül a turisták három nyelven (magyarul, szlovákul és angolul) érhetik el azon történelmi helyek bemutatását, amelyeknek Galántától Mándokig közük volt az Esterházy, valamint a Forgách családokhoz. A kastély északi bástyáját felújították és már látogatható.

Galántán járva érdemes betérni a helyi borászatba és Matusek Éva borász kiváló nedűit megkóstolni.

Szöveg és fotó: Urbán Györgyi