Az Új Főnix Terv részeként Debrecen több mint 100 kilométeresre tervezi bővíteni a jelenlegi kerékpárút-hálózatot, kényelmes, biztonságos és fenntartható közlekedési alternatívát kínálva lakosainak és az ide látogató turistáknak.
A TOP-6.4.1-15-DE1-2016-00002 számú, „A belváros forgalomtechnikájának javítása és kerékpárosbaráttá tétele” című pályázati forrásból megvalósított fejlesztések ennek a beruházás-sorozatnak az első elemei. Hasonló beavatkozással a Biczó István kertben, a nyugati városrészben, az északi városrészben és a keleti városrészben is történnek a közeljövőben kerékpáros közlekedésfejlesztési beruházások. Összességében 2,252 milliárd forintot fordítunk a következő években kerékpárút-fejlesztésekre.
Az a célunk, hogy Debrecen kerékpárosbarát város legyen, ahol mind a közlekedési, mind a szabadidős, mind a sport célú kerékpározás biztonságos és kényelmes infrastrukturális keretek között történhessen meg.
Terveink szerint a Debreceni Bringaprogram segítségével
- a kérékpározás közösségszervező ereje nő, debreceni bringás közösség alakulhat ki,
- a kerékpározás népszerűsége és elfogadottsága növekedni fog,
- a kerékpárosok közlekedési és közlekedésbiztonsági célú ismeretei bővülni fognak,
- a közlekedő partnerek (így különösen az autósok) elégedettsége és biztonságérzete is javulni fog,
- csökkenni fog a közlekedési balesetek és sérültjeinek száma, tudatosabban fognak közlekedési módot választani a programban részt vevők.
A Debreceni Bringaprogram első programsorozataként a belváros forgalomszervezésével kapcsolatos beruházások végén – a Széchenyi utca-Kossuth utca, valamint a Miklós utca-Szent Anna utca egyirányúsításához kapcsolódva – a következő kerékpáros szemléletformálási programot indítjuk:
Időszak: 2018. június 1 – július 31.
1. Debreceni Bringafeszt – 2018. június 3., 09.00-21.00 óra
Egész napos kerékpáros családi program a Baltazár Dezső téren.
Programok:
- Bringás reggeli a kerékpárral érkező családok számára.
- Kerékpáros ügyességi vetélkedő gyerekeknek.
- Tanítsd meg a gyermekedet kerékpározni! – egyedi know how alapján óvodás korú gyerekek megtanítása kétkerekű kerékpárral való kerékpározásra. A gyerekek a sikeres kerékpározást követően egyedi matricát kapnak a biciklijükre.
- Érzékenyítés: vakok és gyengénlátókkal való közös kerékpározás tandem kerékpáron. (A programelem több alkalommal megrendezésre kerül a bringafesztet követően.)
- Kerékpárok átvizsgálása és egyszerűbb beállítások elvégzése a biztonságos kerékpározás érdekében.
- Triál-bemutató.
- BMX-bemutató.
- Balesetbiztonsági és Kresz figyelemfelhívás: kifejezetten kerékpáros-autós, valamint kerékpáros-gyalogos fókusszal.
- Nézz jobbra! kampány elindítása: a jobbra kis ívben kanyarodó autósok és a kerékpársávon, kerékpárúton jobbról, hátulról érkező kerékpárosok találkozása kritikus baleseti lehetőség. Ennek veszélyére hívjuk fel mind az autósok, mind a kerékpárosok figyelmét.
- Én is a bringásokkal vagyok! matricák autósoknak: többfajta lökhárító- és ablakmatrica kerül kiosztásra, amely egyrészt a bringásokra vigyázó autósok közösségéhez való tartozást erősíti, másrészt konkrét baleseti helyzetekre hívja fel a figyelmet.
- Nézz balra! kampány elindítása: a cél, hogy érjük el, ne nyissuk rá a kocsiajtót a kerékpárosokra.
- Délelőtt színpadi zenés produkció családoknak – 11.00 óra: Gryllus Vilmos koncertje.
- Tombolasorsolás a délelőtti résztvevők számára.
- Városkerülés: körülbelül egy órás közös tekerés, érintve a projekt területének legfontosabb szakaszait, csomópontjait.
- Esti koncert a várost körbekerekező fiataloknak – 19.00 óra: Fourtissimo fúvósok (ElectroSwing)
- Tombolasorsolás az esti résztvevők számára.
Az I. Debreceni Bringafeszt ideje alatt egy különleges, színes bringakígyó kerül a Baltazár Dezső térre, amely mellett a legjobb szelfiket lehet elkészíteni. Lesz bringajavító műhely is (Belvárosi Bringaközpont), ahol könnyen felkészítheti bárki járgányát a közlekedésre, s a július 3. és 17. közötti időszakban – akár a futball világbajnokság valamelyik meccsének nézése közben – is ott lehet hagyni a bringát egy ingyenes átvizsgálásra.
A Debreceni Bringaprogram részeként pedig hamarosan egyedi kerékpárszámlálót telepítünk a Csonkatemplom elé, amely képes megszámolni, hogy az adott napon hány bringás halad át az adott útszakaszon.