A Zsujan (Ruian) városhoz tartozó településen élő házaspárnak 1995-ben született a kisfia, s idén februárban a kislányuk.
A kínai törvények szerint azonban a második gyermeket csak kis létszámú nemzetiséghez tartozók, vagy olyan szülők vállalhatnak, akik mindketten egykék. A többieknek büntetést kell fizetniük. Állami alkalmazottak esetében külön fegyelmi büntetés, és elbocsátás is lehet a törvényszegés következménye.
A rekordösszegű bírsággal zárult nyomozást a helyi népességi és családtervezési hatóság a járási ipari és kereskedelmi felügyelettel együtt folytatta és megállapította, hogy a házaspár több vállalkozásban érdekelt, tulajdonos, vagy részvényes, és jelentős vagyonnal rendelkezik. Ezért döntöttek az 1,3 milliós összeg mellett – derült ki a beszámolóból, amely szerint a házaspárt megdöbbentette ugyan a határozat, de kifizették a pénzt.
A gyermekvállalást korlátozó 1979-es állami rendelkezés szerint a büntetés mértékét az adott városra jellemző adózott átlagjövedelem alapján állapítják meg. Lehet annak 3-10-szerese. Vidéken a településen élők – a törvényszegést megelőző évi – nettó átlagjövedelmét veszik alapul.
A megyei jogú zsujani hatóságok ugyanakkor a tartományi szabályozásra hivatkoztak, amely lehetővé teszi, hogy az átlagnál magasabb jövedelemmel rendelkezők esetében a büntetés mértéke elérje a helyi átlag feletti összeg négy-ötszörösét.
Azzal, hogy a büntetés mértékének felső határát megnövelték, nyilvánvalóan annak a tendenciának igyekeztek a hatóságok gátat szabni, hogy a második, harmadik gyermeket vállalók a sokak számára egyre megfizethetőbb bírság kifizetésével egyszerűen „megvegyék a jogot” az újabb gyerekre. Ám az országos példák alapján úgy tűnik: a fenyegetettség nem elég elrettentő.
A térségi közigazgatási központot, Vencsou (Wenzhou) várost a kínai vállalkozók paradicsomaként emlegetik, ahol kisebb-nagyobb üzemek, gyárak tömege található. A helyi kormányzat eddig már tíz családot büntetett 1 millió jüan (38,6 millió forint), vagy a feletti bírságra, mert megsértették a családtervezési törvényt. A város az évi több ezer bírságból százmilliós nagyságrendben gyarapítja költségvetését.
forrás: MTI
Legyél az első hozzászóló "Különösen nagy összegű büntetés a második gyerekért Kínában" című cikkhez