Eplényben, Ópusztaszeren és Budapesten is változatos programokkal várják a családokat a hétvégén.
Családi vadásznap Ópusztaszeren
Solymász- és agarászbemutatót láthatnak, virtuális lövészeten vehetnek részt, megismerhetik a vadászat és vadgazdálkodás egykori és mai eszközeit azok, akik ellátogatnak az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark vadász családi napjára vasárnap – tájékoztatta az intézmény marketingvezetője az MTI-t. Kodácz Csengele elmondta, a programok sora a délelőtt műnyulas vadászati bemutatóval kezdődik a nagyréten. A vendégek itt megismerkedhetnek a kutyás vadászati módokkal is.
A Puszta Házban mutatják be Pinjung Emil, a Csongrád-Csanád megyei tájegységi fővadászának Pusztaszer – Egy elfeledett vadászterület című kötetét, amely a környék egykori földesurai, a Pallavicini család által rendezett vadászatok történetét tárja az olvasók elé.
Déltől solymászbemutatót tartanak a nagyréten, majd az ebédidő közeledtével megrendezik a vadétel-főzőverseny eredményhirdetését is a skanzenben, a malommal szemközt. Kora délután a lovaspályán honfoglalás kori vadász és hadieszközöket láthatnak az egybegyűltek, a vállalkozó szelleműek pedig maguk is nyeregbe pattanhatnak. A programok sora a történelmi elöltöltős vadászfegyverek bemutatásával zárul. A Rotunda Árpád-termében egész nap látogatható a Csongrád-Csanád Megyei Vadászati Múzeum és Emlékhely, amely a térség összes vadfaját, köztük a védett és fokozottan védett fajokat is felvonultatja, és megismerteti a vendégekkel a vadászat és vadgazdálkodás eszközeit. A skanzenben a Mesekert Interaktív játszóház várja a gyereket, a Hódmezővásárhelyi tanyai olvasókör udvarán pedig kemencés finomságok sülnek.(MTI)
Őszi családi kézműves délután a Síarénában
A hangulatos kézműves foglalkozásnak Holle Anyó kunyhója ad otthon, ahol őszi hangulatban, sült gesztenyével és forró teával is várják a résztvevőket 2021. október 23.-án 13:00 és 17:00 óra között. Az érdeklődők őszi dekorációkat készíthetnek otthonukba a természet adta őszi termésekből animátorok segítségével. A foglalkozáson kicsik és nagyok is kikapcsolódhatnak, a legkisebbek vadgesztenye figurát készíthetnek, a nagyobbak pedig őszi ajtódíszt. A programon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyet az info@siarena.hu címen, vagy a +36704257674-es telefonszámon lehet megtenni a résztvevők életkorát és nevét megadva. A programon való részvétel feltétele jó idő esetén: érvényes libegő jegy felmutatása. Rossz idő esetén: 1000Ft/fő regisztrációs költség fizetése a helyszínen.
Családi nap, hangárlátogatás, történész sörest lesz a hadtörténeti múzeumban
Megnyílik a Magyarok – Fegyverek című új, időszaki kiállítás, emellett családi nappal, hangárlátogatással, történész söresttel is készül a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum az október 23-ai nemzeti ünnepre. Az új, időszaki kiállítás az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójára. A Magyarok – Fegyverek című tematikus kiállítás kifejezetten a harcok főszereplőivel, a katonákkal és fegyvereikkel foglalkozik. A tárlat a forradalom ikonikus tárgyaival – illusztrált történeti bevezető mellett – bemutatja a szembenálló felek ruházatát, felszerelési tárgyait és fegyverzetét. Az érdeklődők a tárlaton többek között pisztolyokat, világító-jelző pisztolyokat, géppisztolyokat, gépkarabélyokat, puskákat, karabélyokat, golyószórókat, géppuskákat, kézi páncélelhárító gránátvetőt, harckocsifegyverzetet, légvédelmi fegyverzetet és repülőgép-fegyverzetet is láthatnak.
Az időszaki kiállítás kísérője egy egyedülálló, korabeli gyermekrajzokat bemutató tárlat. Mint a múzeum kiemelte: az 1956 októberében, a forradalom ideje alatt bezárt iskolák tanulói 1957 elején térhettek vissza az iskolapadokba. Az átélt eseményeket a VIII. kerületi Jázmin utcai iskolában megrajzoltatták a tanulókkal. A fennmaradt rajzokon 5-8. osztályos általános iskolás gyerekek mutatják be a forradalom és szabadságharc eseményeit, Amit én láttam címmel.
Október 23-án családi nappal várja látogatóit a Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Ennek programjai ingyenesen, előzetes regisztráció nélkül látogathatók. Az intézmény Kapisztrán téri épületében az állandó kiállítások és a Fegyvertár – Fegyvertörténeti Látványtár szabadon megtekinthető. A Márványteremben a hagyományoknak megfelelően kézműves foglalkozások, köztük játékkatona-festés, papírharckocsi-hajtogatás várja a legkisebbeket. Ugyanott a Modern Lőfegyver Gyűjtemény és a Lőszergyűjtemény munkatársai tartanak bemutatót az 1956-os forradalom és szabadságharc fegyvereiből. A múzeum díszudvarán pedig korhű egyenruhába öltözött hagyományőrzők jelenítik meg a szembenálló feleket. (MTI)